5.05.2023 uczniowie klasy 6b wraz z wychowawcą uczestniczyli w warsztatach w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tychach. Pani Kasia przypomniała wszystkim, jakie przepisy obowiązują pieszych, rowerzystów oraz korzystających z hulajnóg. Braliśmy udział w szkoleniu dotyczącym pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatora oraz mieliśmy możliwość wypróbowania swoich sił w symulatorze do jazdy samochodem oraz ba skuterze. Całe spotkanie bardzo nam się podobało.
Udostępniamy dla wszystkich chętnych uczniów bezpłatne próbne egzaminy, które zostały przygotowane przez doświadczonych egzaminatorów, w taki sposób, aby odzwierciedlały standardy egzaminacyjne.
Udostępniliśmy dla Was 34 arkusze - 18 z języka polskiego i 16 z matematyki - w ramach próbnych egzaminów ósmoklasisty. To świetna okazja, by przetestować swoją wiedzę i umiejętności oraz zyskać cenne wskazówki, co do dalszych działań.
Pytania na próbnym egzaminie ósmoklasisty będą różnić się formą, obejmując zarówno pytania otwarte, jak i zamknięte. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: https://www.dyktanda.pl/egzamin-osmoklasisty/ w celu uzyskania dodatkowych informacjiArkusze przygotowane przez doświadczonych egzaminatorów odzwierciedlają standardy egzaminacyjne, co pozwoli Ci na zapoznanie się z formą i treścią zadawanych pytań.
Serdecznie pozdrawiamy,Zespół Dyktanda.pl i Mathematics.live
W minioną środę 1 marca 2023 r. na terenie parku Suble odbyła się XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzięli w niej udział uczniowie klas ósmych naszej szkoły. Połączyliśmy pamięć i patriotyzm z radością wspólnego przebywania na świeżym powietrzu oraz rywalizacją sportową. Było pięknie!
Wyniki Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W kategorii dziewczyn:
1. Milena Rutkowska.
2. Zuzanna Zdeb.
3. Zuzanna Czechowicz.
Wyróżnienia: Swatowska Jeniffer, Kałuża Nikola, Baca Oliwia, Dębska Alicja, Badyńska Natalia, Kuplowska Hanna, Wolańska Wanessa, Zając Natalia, Piróg Lena.
W kategorii chłopców:
1. Marek Mann.
2. Brajan Kania.
3. Kacper Klimczyk.
Wyróżnienia: Marczok Jakub, Szczygielski Wiktor, Jędrysik Jakub, Panusz Adam, Przybytek Tymoteusz, Faryna Mateusz, Stachoń Igor.
Miasto Tychy w ramach współpracy ze Związkiem Miast Polskich zawarło porozumienie w obszarze działań edukacyjnych, polegających na ułatwieniu młodzieży dostępu do nowoczesnych materiałów edukacyjnych, przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego.
Oferta edukacyjna dla samorządów w zakresie przeciwdziałania wkluczeniom społecznym i wyrównywaniu szans została przygotowana przez Fundację Miasto w partnerstwie z Lecturus Sp. z o.o. Spin-off Uniwersytetu Warszawskiego.
Dostęp do platformy z proponowanymi kursami do odtwarzania online, dzięki podpisanemu porozumieniu, będzie możliwy dla mieszkańców naszego miasta z odpowiednim upustem cenowym, tj. 75% od ceny regularnej 875 zł (po upuście cena kursu wyniesie 218,75 zł).
Kursy wystartowały końcem stycznia/początkiem lutego. Dołączyć do kursu można w każdym momencie, a materiały z już odbytych lekcji będą dostępne w trybie VOD.
Intensywny kurs dla uczniów klas ósmych oraz dla maturzystów składa się z 25 godzin lekcyjnych (jeden przedmiot) prowadzonych w formule online (2x w tygodniu). Lekcje odbywają się na platformie e-learningowej Lecturus Junior w formie wykładów i ćwiczeń przy wsparciu nauczyciela, z wykorzystaniem różnego rodzaju aplikacji i materiałów multimedialnych dedykowanych konkretnym przedmiotom, z dostępem do VOD z minionych lekcji. Uczniowie mają do wyboru 3 przedmioty egzaminacyjne (j.polski, matematyka, j.angieski).
Zajęcia są prowadzone przez certyfikowanych trenerów oświaty, nauczycieli z całego kraju, laureatów konkursu Nauczyciel Roku z doświadczeniem w prowadzeniu zajęć online. Kursy są realizowane zgodnie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji i Nauki, z wykorzystaniem systemu najwyższej jakości technologicznej i najwyższym poziomie bezpieczeństwa Cisco Webex.
Zainteresowanych udziałem w kursach zapraszamy na stronę: https://sklep.lecturus.pl
Nabywcą są bezpośrednio mieszkańcy (młodzież, rodzice), którzy po wpisaniu kodu pocztowego naszego miasta otrzymają kod rabatowy, z którego będzie można skorzystać przy wyborze kursu.
Kolejny sukces młodych twórców, Lena Wilk zdobyła wyróżnieniew XIV Wojewódzkim Konkursie Poetyckim Pamięci Haliny Poświatowskiej organizowanym w Częstochowie. Uczniowie naszej szkoły są również laureatamiXIX Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego Antologia Poezji Dziecięceji Młodzieżowej organizowanym przez SP 30 w Zabrzu.
LINK: https://liblink.pl/bRhZvdj0sy
Gratulujemy sukcesu!
SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA
DZIEŃ OTWARTY
SZKOŁY
Na spotkania i warsztaty zapraszamy 15 lutego w godzinach 17.00-18.00.
Proponujemy:
- Interaktywną lekcję angielskiego
- Warsztaty Bliżej natury
- Wspólne budowanie robotów Abilix i drukowanie w 3D.
I wiele, wiele więcej...
Poza warsztatami, zapraszamy na spotkania i rozmowy z naszą kadrą, będzie możliwość zobaczenia sal lekcyjnych, gabinetów terapeutycznych, jadalni, świetlicy.
Z radością opowiemy o tym, jak wygląda na co dzień nauka w naszej szkole, jakie metody w pracy stosujemy, odpowiemy na pytania, rozwiejemy wątpliwości.
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
trwają zapisy na Koduj z Gigantami – ,,RETROPROGRAMOWANIE” – największą akcję edukacyjną bezpłatnych warsztatów programistycznych dla dzieci i młodzieży w Polsce!
Wydarzenie wspierają MEN, GovTech, Janusz Cieszyński Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji, NASK i ORE, Prezydent Miasta Tychy Pan Andrzej Dziuba oraz włodarze miast. Wraz z naszymi patronami honorowymi serdecznie zapraszamy Państwa uczniów do udziału w akcji.
12. edycja Koduj z Gigantami „RETROPROGRAMOWANIE” to cykl ogólnopolskich, bezpłatnych warsztatów z programowania dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, prowadzony przez najlepszych trenerów.
Warsztaty odbędą się stacjonarnie 4 oraz 12 lutego 2023 r. w sali szkoleniowej przy ulicy Bema 2 w Tychach.
Tym razem tematem przewodnim będzie „RETROPROGRAMOWANIE”,
Dzięki wykorzystaniu wielu nowoczesnych środowisk programowania spróbujemy połączyć ze sobą świat dzieci i świat rodziców.
Warsztaty umożliwiają poznanie podstaw programowania w środowiskach takich jak:
Klasy 1-3 szkoły podstawowej: Scratch, Minecraft
Klasy 4-6 szkoły podstawowej: Scratch, App Inventor
Klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowe: C#, Python,C++
Aby wziąć udział w zajęciach, wystarczy indywidualnie zarejestrować się na stronie:
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w naszych warsztatach - zarówno osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z programowaniem, jak również entuzjastów komputerów i nowych technologii.
Z wyrazami szacunku
Giganci Programowania Tychy
ul. Bema 2, 43-100 Tychy
601-729-322
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach zaprasza do zapoznania się z materiałami dotyczącymi akcji „Lekki tornister”
Początkowe lata nauki w szkole to okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka – następuje wzmożony wzrost, a co z tym idzie – narażenie na wykształcenie się wad postawy. Noszenie zbyt ciężkiego plecaka może powodować bolesne napięcia w mięśniach i stawach, bóle bioder, kolan oraz zniekształcenia stóp. Dziecko w okresie wczesnoszkolnym ma naturalną potrzebę ruchu – warto o tym pamiętać, zachęcać do częstej zmiany pozycji podczas lekcji oraz wprowadzać w czasie zajęć elementy aktywności ruchowej.
Więcej informacji:
https://www.gov.pl/web/gis/zalecenia-dotyczace-tornistrow-szkolnych
Jak co roku Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnoświatowej Kampanii 19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży.
Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy. W Polsce koordynatorem kampanii jest fundacja Po Drugie
Celem kampanii jest budowanie świata wolnego od przemocy, świata bezpiecznego, zapewniającego wszystkim prawidłowy rozwój.
Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy.
Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.
Przez cały listopad przeprowadzono szereg działań. W dniu 7 listopada uczniowie oraz nauczyciele ubrali coś pomarańczowego, z pomarańczowymi akcentami w ubiorze jako ostrzeżenie i protest przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci lub przypięli pomarańczową wstążkę – symbol kampanii.
Powstały gazetki informacyjno-edukacyjne, które pozwoliły uczniom oraz ich rodzicom poszerzyć wiedzę nie tylko na temat kampanii ale przede wszystkim nt. zjawiska przemocy.
We współpracy z nauczycielami i wychowawcami odbyły się: konkurs plastyczny na zakładkę do książki, której głównym celem było zmotywowanie do refleksji dotyczącej przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży oraz quiz edukacyjno-sportowy dla uczniów klas piątych, związany z tematyką przemocy wobec dzieci i młodzieży.
Realizowane były także zajęcia warsztatowe na temat zjawisk przemocy i agresji w klasach. W ramach godzin wychowawczych przez cały miesiąc przeprowadzone zostały przez wychowawców oraz pedagoga zajęcia profilaktyczne poświęcone problemowi przemocy, agresji, przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy. Dzięki współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Tychach, pracownicy poradni przeprowadzili warsztaty w klasach szóstych pt. „Komunikacja bez przemocy” oraz czwartych pt. „Gry i zabawy przeciwko agresji”. Za co serdecznie dziękujemy.
Więcej informacji o realizacji programu w szkole w lewym menu strony. Zapraszamy...
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.
HISTORIA.
Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptema Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść nie prowadzą do niczego dobrego.Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemóww sposób pokojowy, a nie zbrojny.
Obecnie Dzień Życzliwościobchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Człowiek życzliwy to osoba nastawiona przychylnie i przyjaźnie, dobra i serdeczna. Żeby być człowiekiem życzliwym wystarczy dzielićsię z innymi ludźmi uśmiechem i dobrymi słowami.
Życzliwość to cecha wspaniała
Przytulaj, pocieszaj we łzach
Daj z siebie człowieka innym
Śmiej się, śpiewaj i baw
"Przyjmij każdego takim, jakim jest. Każdy ma wady, nawet najlepszy. Jesteśmy tylko ludźmi - nie aniołami"
Cäsar Flaischlen
Międzynarodowy Dzień Tolerancji 16 listopada 2022 r.
Problem nietolerancji jest bardzo częstym zjawiskiem w świecie. Szczególnie zauważamy go w środowisku szkolnym. Niemal na każdej przerwie dochodzi do zaczepek, przedrzeźniań, żartów z imienia, nazwiska lub koloru plecaka, słowem bullying uznawany przez ogół za coś oczywistego. W wielu szkołach zauważa się incydenty związane z agresją fizyczną, słowną, demoralizowaniem, wymuszeniami, groźbami, używkami oraz znieważaniem nauczycieli. Dlatego tak ważne są wszelkie działania zmierzające do uświadomienia społeczności szkolnej znaczenia tolerancji w codziennym życiu.
Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli, opinii, religii oraz sposobu życia. Szacunek ten przybiera formy wyrozumiałości i życzliwości dla drugiego człowieka.
Dlatego, my dorośli, uczmy dzieci szacunku do drugiego człowieka, niezależnie od jego odmienności w wyglądzie, gustach, hierarchii wartości, czy też pochodzenia.
Serdecznie zapraszamy uczniów wszystkich klas i nauczycieli do udziału w kolejnym Tygodniu Tolerancji i Życzliwości , który odbędzie się od 16.11.2022 r. do 23.11.2022 r.
pod hasłem : „ BĄDŹMY TOLERANCYJNI I ŻYCZLIWI CODZIENNIE”.
Celem kampanii jest budowanie właściwych postaw społecznych, a zwłaszcza zrozumienia, szacunku, życzliwości, współpracy, a także przeciwdziałania dyskryminacji.
Dzień Tolerancji powinien być okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec "innych".
Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele!
Zachęcamy do odświeżenia sobie losów pięciu szczęśliwych filmowych bohaterów, którzy radzili sobie z nietolerancją: Michiego, Dumbo, Auggiego, Blly’ego i Anię.
Serdecznie zachęcamy do udziału!
Zespół profilaktyczno-wychowawczy
W czwartek 27 października 2022 roku odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści w obecności Pani Wicedyrektor, wychowawców starszych kolegów i koleżanek, zostali oficjalnie włączeni do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im Rafała Pomorskiego. Uroczystość rozpoczęła się od sprawdzenia umiejętności pierwszoklasistów. Uczniowie recytowali wiersze i prezentowali swoje umiejętności wokalne. W trakcie ślubowania wszyscy pierwszoklasiści obiecali być dobrymi uczniami i wspaniałymi kolegami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po uroczystej przysiędze zostali pasowani "czarodziejskim ołówkiem" przez przewodniczącą szkoły, a Pani Wice Dyrektor założyła wszystkim pierwszakom birety . Wychowawcy wręczyli dyplomy, a Rada Rodziców osłodziła ten dzień rogami obfitości.
Pani Wice Dyrektor wygłosiła przemówienie; życząc pierwszakom wielu sukcesów w murach naszej szkoły. W czasie uroczystości panowała podniosła atmosfera. Pierwszoklasiści udali się na słodki poczęstunek. Wszystkim rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech.
Życzymy sukcesów w nauce .
10 listopada uczestniczyliśmy w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła Do Hymnu 2022"
#SzkołaDoHymnu