• W Kopalni Srebra

    W Kopalni Srebra

    Klasy 3 a i 3 c, 6 grudnia 2024 roku byly na wycieczce w Tarnowskich Górach, w Kopalni Srebra. Uczniowie poznali tam legendy związane z kopalnią, zapoznali się z ciężką pracą górników, spotkali Skarbnika, który rozdał im upominki mikołajkowe. Dzielnie wędrowali ciemnymi korytarzami, a następnie, pięknie śpiewając, przepłynęli długą drogę tratwami. Wycieczka była baardzo udana! Brawo dla dzielnych wędrowników!

  • Warsztaty świąteczne

    Warsztaty świąteczne

    Szanowni Państwo,

    Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do udziału w kolejnych, wyjątkowych, bezpłatnych Świątecznych Warsztatach, które odbędą się w dniach 10–21 grudnia 2024 roku na Tyskich Halach Targowych (Aleja Piłsudskiego 8).

    Co oferujemy?

    W ramach warsztatów przygotowaliśmy szereg kreatywnych i rodzinnych zajęć, które pozwolą wprowadzić się w magiczny klimat świąt:

    • Tworzenie ozdób choinkowych i ekologicznych dekoracji,
    • Dekorowanie pierników i świątecznych stołów,
    • Zabawy dla dzieci, fotobudka i zabawy ruchowe,
    • Wspólne kolędowanie i świąteczne animacje,
    • Warsztaty dla rodziców z elementami metody Montessori
    • i wiele innych (szczegóły na dołączonym plakacie)

    Udział w warsztatach nie wymaga wcześniejszych zapisów – wystarczy przyjść w dogodnym terminie. To wspaniała okazja, aby wspólnie spędzić czas, nauczyć się czegoś nowego i poczuć magię nadchodzących świąt. Zapewniamy materiały do wykonania prac :-)

  • Dzień Praw Człowieka

    Dzień Praw Człowieka

    10 grudnia obchodzimy Dzień Praw Człowieka, święto ustanowione przez ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

    Uczniowie klasy 8c we współpracy z kolegami i koleżankami ze szkół w Wieszczętach i Pszczynie pracują nad projektem mającym na celu zapoznanie się z prawami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W tym celu poznali zbiór Praw, uczestniczyli w werbinarze o plakacie i technice kolażu  przeprowadzonym przez panią Dagmarę Skowron. Zdobytą wiedzę wykorzystali do stworzenia własnych prac.

    Wszystkie plakaty uczniów placówek zaangażowanych w projekt zostaną zaprezentowane na kolejnym spotkaniu. Projekt powstaje pod opieką nauczycieli:

    Grażyny Grzegórskiej-Lesiak Szkoła Podstawowa nr 22 Tychy

    Dagmary Skowron Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wieszczętach

    Justyny Strzelec i Moniki Zalas Zespół Szkół nr 1 Pszczyna

  • Grudniowa moc bajek

    Grudniowa moc bajek

    Tym razem do biblioteki szkolnej zawitał dziwny gość - Bebok.
    Co to jest bebok? To nadprzyrodzone stworzenie, które w wierzeniach ludowych na Górnym Śląsku mieszka wśród ludzi. Spotkać go można w zakazanych miejscach, gdzie nie powinny chodzić dzieci.

    Dlaczego trafił do biblioteki - miejsca, które bardzo lubią dzieci? Otóż chciał im opowiedzieć o naszym regionie.

    W czasie zajęć obejrzeliśmy film animowany „Nie taki Bebok straszny - legenda dla dzieci”, wysłuchaliśmy dwa opowiadania z książek „Bebok, Heksa i inksi” oraz „Zdarziło się na Śląsku” Waldemara Cichonia.

    Niesamowitą gratką było wyjście do Izby Regionalnej w Szkole Podstawowej nr 37 w Tychach. Podczas spotkania z opiekunem izby Panią Jolantą Michtą zapoznaliśmy się ze sztukę ludową, tradycjami i obrzędami charakterystycznymi dla regionu śląskiego.

     Jak odnaleźć własne korzenie? To zadanie wykonaliśmy z dużą pomocą rodziców. Stworzyliśmy drzewo genealogiczne swoich rodzin i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych historii o krewnych.

    Na koniec naszych grudniowych spotkań zostaliśmy zaproszeni na spacer historyczny „Szlakiem pradziadka”, podczas którego zobaczyliśmy wyjątkowe zabytki miasta Tychy.

    Dzięki tym zajęciom poznaliśmy nasz region – dowiedzieliśmy się o historii Śląska, o zabytkach, rozbudziliśmy swoje uczucia patriotyczne.

     

    W ramach zadania "Dobranocki z dawnych lat" obejrzeliśmy bajkę "Flinstonowie".

     

  • Inny nie znaczy gorszy

    Inny nie znaczy gorszy

    2 grudnia #czytamypłomyczka 

    Nasza Świetlica SP22 Tychy dołączyła do akcji czytelniczej promującej akceptację wśród dzieci. 

    Drugoklasiści czytali pierwszakom książki o smoku Płomyczku, a następnie wspólnie rozmawialiśmy na temat akceptacji siebie i innych. 

    Dlaczego akurat dzisiaj? 

    Ano dlatego, że właśnie 2 grudnia przyszła na świat dziewczynka o imieniu Olisia, która stała się inspiracją do powstania książek o wyjątkowym smoku Płomyczku (smok Płomyczek jako jedyny w całej smoczej krainie urodził się bez skrzydeł i nie potrafił latać).

    Po co czytaliśmy? 

    Bo nie możemy zmienić dzieci dla świata, ale możemy zmienić świat dla dzieci! 

    Uczmy, że każdy jest inny, ale "inny nie znaczy gorszy". 

    Każdy jest wyjątkowy! 

  • Mistrz Programowania 2025

    Mistrz Programowania 2025

    Zapraszamy WSZYSTKICH UCZNIÓW do BEZPŁATNEGO konkursu Mistrz Programowania 2025 z NAGRODAMI:https://mistrz-programowania.oki.org.pl/#dolacz 

      Są zadania bardzo PROSTE, ZABAWNE, dla tych którzy stawiają PIERWSZY informatyczny krok: https://szkopul.edu.pl/c/mistrz-programowania-2025/p/r0a/ 

      Kolejne poziomy wprowadzają w rozwiązywanie problemów - piękną informatyczną przygodę.

    DOŁĄCZ: https://mistrz-programowania.oki.org.pl/#dolacz 

    RANKING: https://szkopul.edu.pl/c/mistrz-programowania-2025/ranking/ 

    Dla każdego! https://youtu.be/P3lrlf9uguk?t=296   

    Cieszyć się programowaniem!

    https://youtu.be/eBWZYLdkZW8?t=175 

    Daniel Olkowski

    P.S. Konkurs, zabawa, emocje!

    https://youtu.be/eBWZYLdkZW8?t=484 

     

  • Próbny egzamin ósmoklasistów.

    Próbny egzamin ósmoklasistów.

    Szanowni Państwo,
    informujemy, że w dniach 2, 3, 4 grudnia
    uczniowie klas ósmych piszą
    próbny egzamin ósmoklasisty.

  • Dzień Pluszowego Misia

    Dzień Pluszowego Misia

    25 listopada obchodziliśmy w bibliotece Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji została zorganizowana impreza czytelnicza, której celem było zapoznanie dzieci z historią pluszowego misia, przedstawienie sylwetek misiów – bohaterów, zapoznanie uczniów ze zwyczajami niedźwiedzi, zachęcenie dzieci do wypożyczenia i przeczytania książek o tych przesympatycznych zwierzątkach. Uczniowie, którzy w tym dniu przyszli do biblioteki ze swoim ulubionym misiem, opowiadali o swojej maskotce. Najmłodsi czytelnicy usłyszeli bardzo ciekawe historie dotyczące np. pojawienia się misia w domu. W bibliotece można było obejrzeć wystawę książek o misiach i niedźwiedziach. Dzieci z uwagą wysłuchały ciekawostek o zwyczajach niedźwiedzi i obejrzały ekspozycję. Na zakończenie imprezy każdy uczestnik otrzymał "małe conieco" od Kubusia Puchatka.

  • Konkurs Pięknie piszę piórem

    Konkurs Pięknie piszę piórem

    Tradycyjnie w naszej szkole w listopadzie odbywa się konkurs Pięknie piszę piórem dla uczniów klas 3-4.Celem konkursu jest rozwijanie umiejętności pięknego pisania i zainteresowanie tekstami polskich pieśni patriotycznych. Konkurs organizuje G. Grzegórska-Lesiak we współpracy z nauczycielami klas 3 i 4.

    W tym roku laureatami konkursu zostali:

    I. miejsce Miłosz Bachorczyk 3a

    II.miejsce Igor Artemski 3c

    II.miejsce Malwina Deda 4c

    III.miejsce Oskar Rassek 3a

    III.miejsce Julia Bujak 4c

    Wyróżnienia: Antoni Nanys 3c i Wiktoria Kita 4b

    Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim dziękujemy za współpracę.

  • Lekcja historii

    Lekcja historii

    22.11.2024 r. odwiedziliśmy Śląskie Centrum Wolnośi i Solidarności KWK Wujek. To była wzruszająca lekcja historii.

  • Listopadowa moc bajek

    Listopadowa moc bajek

    W listopadzie po raz drugi spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej na zajęciach w ramach Międzynarodowego Projektu Magiczna moc bajek.

    Tym razem poruszyliśmy bardzo trudne tematy. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się czym jest tolerancja i jakie prawa mają dzieci, a w Dniu Życzliwości zorganizowaliśmy happening pod hasłem „Życzliwość - podaj dalej”.

    „Szanujmy obcość, inność, bo jest ciekawa” – W czasie zajęć uczniowie wysłuchali dwa opowiadania „O Kruku, co krakał pokrakanie” – Pana Poety oraz „Elmer” Davida McKee . Wyjaśniliśmy dlaczego kruka nikt nie rozumiał, dlaczego czuł się obco? Jak mieszkańcy zareagowali na „przybysza”? Wyjaśniliśmy co to jest empatia i tolerancja, że należy szanować osoby „inne”, w pewien sposób od nas różne, bo właśnie przez to mogą być dla nas ciekawe. Wszyscy uczniowie ogromnie zaangażowali się wykonanie plakatu poświęconego tolerancji.

    „Swoje prawa mamy i je dobrze znamy!” – W czasie zajęć rozmawialiśmy o Prawa Dziecka w oparciu o Konwencję o Prawach Dziecka i wiersz Marcina Brykczyńskiego „Prawa Dziecka”. Zrozumieć ten trudny temat pomógł uczniom film edukacyjny „Prawa Dziecka” oraz książka Anny Czerwińskiej – Rydel i Renaty Piątkowskiej „Moje prawa ważna sprawa”.

    „Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy” 21 listopada w Dniu Życzliwości zorganizowaliśmy happening pod hasłem „Życzliwość - podaj dalej”. Uczniowie przygotowali serduszka z miłymi słowami oraz uśmiechnięte buźki i rozdawali je swoim kolegom i koleżankom.

     

    W ramach zadania "Dobranocki z dawnych lat" obejrzeliśmy bajkę "Miś Uszatek".

  • Akcji dla Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci "Świetlikowo". 

    Akcji dla Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci "Świetlikowo". 

    Zbliża się termin charytatywnej Akcji dla Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci "Świetlikowo". 

    W dniu 14 grudnia 2024 r. (sobota) o godz.17:00 na Stadionie Zimowym w Tychach ul. Gen. Ch. De Gaulle'a 2  odbędzie się charytatywny mecz hokeja TERCJA DLA ŚWIETLIKOWA.  Meczowi towarzyszyć będą liczne atrakcje artystyczne m.in. występ orkiestry Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach.

    Wydarzenie współorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Rudolfa Zaręby w Tychach, Szkołę Podstawową nr 36  im. Narodów Zjednoczonej Europy oraz MOSiR Tychy jest objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tychy.   Eventowi patronują m.in.:  Miejskie Centrum Oświaty w Tychach i Tyski SPORT.

    W imieniu organizatorów oraz własnym serdecznie zapraszam do udziału w TERCJI DLA ŚWIETLIKOWA.

    Szczegółowe informacje o wydarzeniu oraz o biletach znajdą Państwo tutaj:

    https://stage24.pl/events/stadion-zimowy-w-tychach-3618

  • Obchody Światowego Dnia Żywności

    Obchody Światowego Dnia Żywności

    21listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Głównym celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie  pozytywnych emocji.  Przesłanie tego dnia jest proste -bądźmy życzliwi każdego dnia, a nie tylko od święta.

    Pamiętajmy, że dobre słowa są jak 

    „plaster miodu – słodyczą dla duszy
    i lekarstwem dla ciała”.

  • List Ministra edukacji

    List Ministra edukacji
  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI 

    MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI 

     


    16 LISTOPADA 

    MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI 

    – CO TO ZA ŚWIĘTO?

     

    16 listopada jako Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku. Od tamtej pory w połowie listopada promujemy jedno z cenniejszych osiągnięć ludzkości – tolerancję.

     

    Serdecznie zapraszamy uczniów wszystkich klas i nauczycieli do udziału w kolejnym Tygodniu Tolerancji i skorzystania z propozycji przeprowadzenia zajęć wg wysłanych scenariuszy zajęć dostosowanych do grup wiekowych oraz zaangażowania młodzież w konkurs plastyczny pt. „TOLERANCJA =SZACUNEK= EMPATIA” DLA KL. 1-3 i  4-8.

    Niestety NIETOLERANCJA jest częstym zjawiskiem w środowisku szkolnym. Niemal na każdej przerwie dochodzi do zaczepek, niechcianych żartów z imienia, nazwiska lub koloru plecaka, słowem bullying uznawany przez ogół za coś oczywistego. W wielu szkołach zauważa się incydenty związane z agresją fizyczną, słowną, demoralizowaniem, wymuszeniami, groźbami, używkami oraz znieważaniem nauczycieli. Dlatego tak ważne są wszelkie działania zmierzające do uświadomienia społeczności szkolnej znaczenia tolerancji w codziennym życiu.

    OD KIEDY OBCHODZIMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI?

     

    12 grudnia 1995 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło dzień 16 listopada jako Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Był to wyraz poparcia dla inicjatywy UNESCO. Ten dzień ma przypominać wszystkim mieszkańcom ziemi, jak ważne jest wzajemne zrozumienie, szacunek dla odmiennego pochodzenia, języka, religii czy poglądów.

     

    CO ŚWIĘTUJEMY W MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI?

     

    Po ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Tolerancji kraje członkowskie UNESCO przyjęły „Deklarację Zasad Tolerancji”. Według jej zapisów tolerancja została zdefiniowana jako:

    1. poszanowanie wolności, godności i praw innych osób,
    2. szacunek dla różnych kultur, filozofii, światopoglądów,
    3. zdolność słuchania innych i próba zrozumienia ich stanowiska,
    4. ciekawość i otwartość na różnorodność ludzi,
    5. przyjęcie, że nikt nie ma prawa do ustanawiania swoich racji ponad przekonaniami innych.

    W imię tolerancji nie można jednak akceptować złych zachowań, które prowadzą do krzywdy innych.  Zachowania jednych osób nie mogą ograniczać praw innych.

     

    TOLERANCJA nie zawsze równa się AKCEPTACJA!

     

    DLACZEGO TOLERANCJA JEST TAKA WAŻNA?

     

    Tolerancji to postawa, która cechuje się szacunkiem okazywanym dla poglądów, zachowań i cech innych ludzi. Czy wiesz, dlaczego jest tak ważna?

    1. Chroni ona nas przed konfliktami, w tym wojnami.
    2. Uczy nas ona otwartości na innych, pozwala bez uprzedzeń poznawać inne kultury, innych ludzi.
    3. Poprzez otwartość na innych tolerancja staje się źródłem rozwoju. Dlaczego? Otóż poznając doświadczenia, stanowiska i poglądy innych ludzi poszerzamy swoje horyzonty.

     

    1. Młodzi wyjasniają – tolerancja

    https://youtu.be/ubKtDQglrcQ

    lub

    https://www.youtube.com/watch?v=ubKtDQglrcQ

     

    2. Filmiki o tolerancji i życzliwości dla klas młodszych:

    1. Giveln to giving

    https://liblink.pl/nqx5AbGI2C

    2. Jeżyk. Był. Smutny.

    https://liblink.pl/AQEsGxwu96

     

    3. Dla klas starszych:

    1. Tolerancja - zobacz więcej niż pozorne różnice

     https://liblink.pl/1lVEgHHskZ

     

    J. Zabielska, M. Troszok, M. Kondracka

     

     

     

     

     

  • Opowieści o Niepodległości

    Opowieści o Niepodległości

    W listopadzie w bibliotece szkolnej zorganizowano uroczyste obchody Święta Niepodległości. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na zajęcia czytelnicze Mam gen wolności. Celem spotkań było pokazanie, jak historia Polski jest wyjątkowa i jakie dobro w sobie kryje niepodległość.

    Przez cały tydzień uczniowie mogli słuchać różnych opowieści oraz wziąć udział w zabawach: rozwiązywali zagadki, układali puzzle.

     

    Duże zainteresowanie wzbudziła przygotowana wystawa prezentująca sylwetki najwybitniejszych polskich polityków II RP.

     

  • Październikowa moc bajek

    Październikowa moc bajek

    W ciepłe, październikowe poranki, przez cały tydzień do biblioteki szkolnej przychodzili uczniowie wraz z wychowawcami. Okazją do spotkań był udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym Magiczna moc bajek.

    Nasze pierwsze spotkanie poświęcone było szacunkowi do drugiego człowieka. Na zajęciach rozmawialiśmy o tym, czym jest szacunek, dlaczego powinniśmy szanować innych ludzi, kolegów, osoby starsze,  niepełnosprawne, zwierzęta i przyrodę. Na podstawie przeczytanego fragmentu książki Wandy Chotomskiej „Jacek i Agatka” stworzyliśmy Kodeks Dobrego Zachowania.

    Za sprawą dobranocki Jacek i Agatka przenieśliśmy się do czasów dzieciństwa naszych dziadków. Pacynki pięknie opowiadały ciekawe przygody i z szacunkiem odnosiły się do siebie.

    Na koniec własnoręcznie wykonaliśmy zadania przygotowane przez bajkowe postaci.

     

  • Szalony tydzień

    Szalony tydzień

    Dużo się działo w tym tygodniu w naszej szkole! Najpierw Dzień Zwariowanych Fryzur, potem Dzień Postaci z Bajek, a na koniec wyczekiwany Dzień bez Plecaka:) Oto krótka foto relacja:

    Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie animacji dla uczniów klas 1-3.

  • Pomagamy szkolnej bibliotece w Lądku Zdroju

    Pomagamy szkolnej bibliotece w Lądku Zdroju

    Podczas powodzi ucierpiała Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Korczaka w Lądku Zdroju. Nasi uczniowie pięknie włączyli się do akcji Każda książka ma moc i oddawali swoje książki dla biblioteki szkolnej, której zbiory zostały zniszczone przez wodę. Zebrano wiele ciekawych pozycji. Dziękujemy!

  • Pasowanie pierwszoklasistów

    Pasowanie pierwszoklasistów

    29 października 2024 r. w naszej szkole, w podniosłej atmosferze, odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci klas I. Uroczystość dla swoich młodszych kolegów przygotowały dzieci z klas trzecich, które pięknie śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Pasowanie prowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Zuzanna Kotlarczyk. W postawie na baczność został odśpiewany hymn państwowy. Pierwszoklasiści wzorowo wykonali swoje zadania: zaśpiewali piosenkę, wyrecytowali swoje wiersze. Złożyli ślubowanie, a następnie zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Podczas pasowania otrzymali dyplom, zakładkę do książki, a na głowę założono im biret – symbol przynależności do szkolnej braci. Birety i dyplomy ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły. Po skończonej akademii nasi pierwszoklasiści udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez swoich rodziców. Radośnie witamy w naszej szkole wszystkich pełnoprawnych uczniów klas pierwszych. Cieszymy się, że powiększyła nam się szkolna brać!

Galeria zdjęć